Medycyna a niepłodność

Z każdym rokiem świat medyczny odnotowuje coraz większe problemy par z płodnością. Brak długotrwałej możliwości zajścia w ciążę lub zapłodnienia partnerki staje się w krajach rozwiniętych coraz dotkliwszym problemem społecznym. Wpływ na niego ma wiele czynników, związanych ze zmieniającym się otoczeniem. Aby właściwie przeciwdziałać problemowi lub skutecznie leczyć już zaistniały problem, należy poznać go jak najlepiej.

Co sprzyja płodności

Przede wszystkim, na niepłodność ma wpływ wiek osób starających się o potomstwo. Choć zmieniło się podejście społeczeństwa do kwestii małżeństwa czy posiadania potomstwa – nie zmieniło się ciało człowieka, o czym świat medycyny stara się wciąż nam przypominać. Wciąż uważa się, że najlepszym wiekiem na prokreację są lata pomiędzy 18. a 25. rokiem życia. To na ten okres przypada najwyższe prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego, silnego dziecka oraz przejścia przez ciążę bez większych komplikacji. Średnia wieku kobiet rodzących przesuwa się z uwagi na chęć wcześniejszego spełnienia się w innych sferach życia.

Na płodność człowieka oddziałuje także waga – niemile widziana jest zarówno nadmierna otyłość jak i odchudzanie się. Problemy w zajściu w ciąże posiadać mogą także wegetarianie oraz osoby nie stroniące od alkoholu, papierosów, kofeiny i narkotyków. Nie bez znaczenia jest również kondycja psychiczna. Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć panie w depresji, będące w stanie przewlekłego stresu i w stanach lękowych. Medycyna wymienia wiele innych powodów, które nie są zależne od samych osób decydujących się na potomstwo. Wpływ mogą mieć także czynniki niezależne od przyszłej matki – zaburzenia hormonalne, przebyte infekcje i choroby, nieprawidłowa budowa anatomiczna narządów rodnych.

Sprawa nie tylko damska

U panów lista niesprzyjających czynników jest podobna, do listy tej dochodzi jednak często bagatelizowana kwestia noszenia zbyt wąskich spodni i bielizny. Uwaga na noszenie w kieszeni spodni telefonów komórkowych oraz trzymanie na kolanach laptopów. Promienie oraz wytwarzane ciepło maja zły wpływ na jądra.